DRIFTING: Co to jest, na czym polega, jakie są techniki driftu. JAK JEŹDZIĆ w kontrolowanym POŚLIZGU
Driff oznacza jazdę samochodem w poślizgu kontrolowanym i wywodzi się z Japonii. Jest to coraz bardziej popularna dyscyplina motorsportu nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Drifting wymaga wielu godzin nauki i praktyki. By jeździć wyczynowo w kontrolowanym poślizgu i uczestniczyć w zawodach, trzeba odpowiednio przygotowywać do tego samochód.
Drifting zapoczątkowano w kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie już od wczesnych lat 60-tych traktowany jest jako sport. Początkowo zawody odbywały się nielegalnie na długich górskich trasach, w takich miastach jak Rokkosan, czy Irohazaka. Nielegalny drifting był nazywany przez Japończyków "jazdą na krawędzi".
Pierwsza w pełni profesjonalna liga driftowa D1 Grand Prix, powstała w Japonii w 1998 roku. Zawody z serii D1 są organizowane również w Stanach Zjednoczonych, Malezji, Australii i Wielkiej Brytanii. W USA organizuje się również zawody z cyklu Formula Drift. Publiczność szybko pokochała ten sport - jego popularyzację zawdzięczamy jednak głównie Stanom Zjednoczonym, a nie Japonii skąd się wywodzi. W Polsce pierwsze zawody driftingowe odbyły się w roku 2006. Dziś m.in. organizowane sa przez PFD – Polską Federację Driftingu, pod nazwą Toyo Drift Cup.
Czym jest drift
Drift jest techniką jazdy autem w poślizgu kontrolowanym. Jest to najbardziej rozwijający się sport samochodowy ostatnich lat. Cel jazdy to zerwanie przyczepności kół samochodu z nawierzchnią, i kontrolowanie poślizgu na możliwie najdłuższym odcinku. Są różne techniki wprowadzania samochodu w poślizg kontrolowany.
Jakie są techniki driftu
- Clutch Kick – polega na "strzale w sprzęgło", czyli wciśnięciu sprzęgła i bardzo szybkim puszczeniu go w momencie pokonywania zakrętu.
- Lift Off Drift inaczej Race Drift lub Kensei Drift – tę technikę stosuje się przy większych prędkościach. Polega na puszczeniu lekko pedału gazu, efektem jest wprowadzenie samochodu w nadsterowność, która powoduje utratę przyczepności i wprowadza auto w drifting. Technika ta jest kontrolowana tylko przy pomocy gazu i kierownicy.
- Feint Drift – poślizg powoduje się poprzez skręcenie kierownicy w przeciwnym kierunku niż będzie wykonywany zakręt, a potem gwałtownie w drugą stronę rozpoczynają poślizg.
- Dirt Drop Drift – jest to jedna z ryzykowniejszych technik wprowadzania auto w poślizg, polega na wyjechaniu tylnymi kołami poza tor, gdzie jest mniejsza przyczepność, przez co auto wpada w poślizg.
- E-Brake Drift (Emergency Brake Drift, Side Brake Drift) – jest to jedna z najbardziej popularnych technik polegająca na zaciągnięciu hamulca ręcznego przy jednocześnie wciśniętym sprzęgle, w momencie wchodzenia w zakręt.
- Long Slide Drift – jest to drift, który rozpoczyna się przy pomocy "ręcznego" w momencie wchodzenia dużo przed zakrętem, aby wykonać tę technikę potrzebna jest duża prędkość pojazdu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz